Regularnie, raz w tygodniu przygotowuję zestawienia podobne do tych poniżej. Chciałbyś otrzymywać takie na swojego maila? Zapisz się na newsletter.

  1. Jak działa algorytm “What3Words”, do czego służy i jakie są z nim problemy?
    https://cybergibbons.com/security-2/what3words-the-algorithm/
    INFO: Czy wiesz, że każde miejsce na naszej planecie można dość jednoznacznie opisać za pomocą 3 słów?
  2. Komputer pokładowy w programie Apollo (1969) — kilkadziesiąt lat temu, podczas lądowania na księżycu, coś wysypało się w programie sterującym… (film, 1,5h)
    https://www.youtube.com/watch?v=B1J2RMorJXM
    INFO: niezwykle interesująco przedstawiona historia awarii, jak i zasada…


Nie mam zamiaru rozwodzić się nad sensownością noszenia maseczek, nad wynikami pomiarów ich skuteczności i nad konstytucją, ustawami itp.

Czy ja noszę maseczkę?

Tam, gdzie jest to wymagane — tak, ale nie ze względów prawnych, chociaż strach przed otrzymaniem mandatu na ulicy sprawia mi jednak pewien dyskomfort

Uważam, że maseczka wpływa także w niezerowy sposób na ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa, ale jak wspomniałem — nie o tym jest ten tekst.

Po co mi maseczka?

Są w naszym kraju (a nawet i w moim i Twoim otoczeniu) osoby, które BARDZO boją się wirusa, a konkretniej infekcji i jej skutków. …


Recenzja szczoteczki Xiaomi Oclean X Pro

Ta recenzja napisana jest przez mojego znajomego — Rafała.
Umieszczam ją tutaj, ponieważ wiele osób szuka opinii o tym konkretnym modelu.

Szczoteczka wpadła w moje ręce ponad tydzień temu i z przyjemnością dzielę się z Wami moimi wrażeniami. Wrażenia z rozpakowania możecie zobaczyć tutaj:

Do tej pory używałem szczoteczek ORAL-B, tych zwyczajnych, z obrotowym kółkiem. Później przesiadłem się na najtańszą szczoteczkę soniczną od Xiaomi. Tę za 40zł. Różnica — petarda. Zachodziłem w głowę kilka miesięcy, jak Xiaomi opłacało się zrobić coś tak genialnie wyglądającego i tak świetnie działającego w tak niskiej cenie.

Kiedy dotarła do mnie paczka z Oclean…


Przygotowałem zestawienie tego, co najlepiej sprzedawało się w ubiegłym roku na mojej grupie z promocjami IT na Facebooku. Zestawienie obejmuje tylko produkty grupy Helion, a lista posortowana jest według liczby sprzedanych sztuk. Nie jest to oczywiście kompletna lista — to jest nasze grupowe TOP200.

Pierwsza pozycja została kupiona około 200 razy, a ostatnia dokładnie 10 razy.


Pamiętam swoje początki gdy zaczynałem tworzenie treści do Internetu.
Nie było łatwo. Pozwól więc, że opowiem Ci pewną historię.

Dokładnie 13 lat temu, w 2007 roku, opublikowałem swój pierwszy film w internecie. Screencast (widok pulpitu) z narracją. Problemem było udostępnienie tego ludziom, bo YouTube publikował wtedy tylko nagrania w jakości 240p z limitem długości 3 minuty, a ja nagrywałem filmy mające po 15+ minut i 3x lepszą rozdzielczość.

Dystrybucja była więc prosta — film leżał spakowany w archiwum ZIP na moim serwerze. Trzeba było go pobrać, rozpakować i oglądać.

Coś takiego jak “komentarze pod filmem” nie istniało. Ludzie komentowali to…


Wszystko co tutaj przeczytasz jest jedynie chorym wymysłem zmęczonego umysłu i czasami tylko skrajnie przypomina rzeczywistość. Wszelkie podobieństwo do osób i wydarzeń z naszego polskiego uniwersum jest jednak… zamierzone.

Pamiętaj jednak, że nie jest to analiza sceny politycznej w kraju, a jedynie bardzo specyficzny humor.

Rok 2050

Do władzy doszła partia “Pierniczki i Słodkości”, która po wnikliwej analizie rynku uznała, że poziom radości u dzieci w naszym kraju jest niesamowicie niski w porównaniu z innymi krajami wspólnoty europejskiej.

Przyczyną tego stanu rzeczy według przedstawicieli partii jest mała ilość słodkości jedzonych przez dzieci, a w szczególności niski udział procentowy pierniczków w tychże słodyczach.


Xiaomi Oclean X — moja opinia o szczoteczce sonicznej

Nie każda szczoteczka elektryczna zalicza się do grupy “sonicznych”. Mianem tym określamy przeważnie te modele, które drgają od 10 do 80 tysięcy razy na minutę. Ich główki nie obracają się, a jedynie wpadają w wibracje.

Jedną z najpopularniejszych szczoteczek tego typu jest Oclean X od firmy Xiaomi i taki właśnie model ostatnio zakupiłem.

Swój egzemplarz ściągnąłem z Chin z portalu GearBest — kosztował mnie około 230zł (ówcześnie trwała jakaś promocja).

Pierwsze wrażenie

Szczoteczka przyszła do mnie zapakowana w biały karton, który swoim stylem do złudzenia przypominał sposób w jaki swoje produkty pakuje firma Apple. …


Czytasz stary tekst (z 2018 roku), początkowo opublikowany tutaj:
https://www.facebook.com/jakub.mrugalski/posts/10212249051598226

Czas na lekcję podstaw przedsiębiorczości — czytając komentarze pod moim poprzednim wpisem stwierdzam, że to BARDZO się niektórym przyda.

W komentarzach pod tekstem na temat wysokich podatków dla przedsiębiorców pojawiło się sporo odniesień do czegoś takiego jak “Jednoosobowa Działalność Gospodarcza” (JDG). Tak się składa, że jestem ‘panem biznesmenem prowadzącym JDG’.

Jak ktoś, kto nie zatrudnia ludzi, może się nazywać biznesmenem? Jednoosobowe działalności gospodarcze, to tylko próby unikania podatków z etatu! Jednoosobowa działalność nie jest przydatna społecznie, bo ktoś sam na siebie robi i innym nie da zarobić! Na podatki narzeka…


Kilka dni temu w mediach pojawiła się informacja o tym, że IKEA zwolniła swojego pracownika ze względów religijnych i światopoglądowych. Wywołało to sporo zamieszania w Internecie, a na Twitterze aż zawrzało.

Postanowiłem przeanalizować tę sprawę pod względem wszystkich zarzutów. Chcę zrobić to możliwie obiektywnie, bez wcześniej założonych tez. Zaznaczę jednak uczciwie już na wstępie, że jestem chrześcijaninem.

Co wiemy?

W necie krąży wiele interpretacji całego zdarzenia i wiele wymyślnych opisów, co tak naprawdę się stało w tej firmie. Przeanalizujmy jednak fakty.

Wszystko zaczęło się od tego, że IKEA opublikowała na swoim wewnętrznym forum dyskusyjnym (dostępnym tylko dla pracowników) taką oto notkę:


Pomoc charytatywna tym najbardziej potrzebującym to szlachetna rzecz. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy nie wiemy jak pomóc, nie wiemy komu pomóc lub po prostu nie mamy ku temu środków.

W praktyce, żadna z powyższych wymówek nie jest poważnym problemem, który mógłby nas powstrzymać od pomagania innym. Tekst który czytasz ma na celu przedstawienie Ci różnych możliwości pomocy w zależności od ilości posiadanych przez Ciebie funduszy (a czasami i czasu).

Zachęcam do udostępniania tego artykułu w social mediach, bo także i w ten sposób przyczyniasz się (zupełnie za darmo) do pomocy innym — być może ktoś natrafi na ten tekst…

Jakub ‘unknow’ Mrugalski

Człowiek żyjący i nauczający w Internecie. Publicysta, programista, admin. https://mrugalski.pl

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store