Inwestycja w kryptowaluty — jak zacząć?

Kilka ważnych uwag na początek

 1. Nie jestem doradcą finansowym, więc traktuj mój tekst jako instrukcję poruszania się po krypto-świecie, a nie jako poradę finansową.
 2. Polecane przeze mnie serwisy i usługi mają swoich zwolenników i przeciwników. Gdy coś polecam, oznacza to tylko tyle, że prawdopodobnie z tego korzystałem, a nie że jest to najlepszy możliwy wybór.

Zanim zaczniesz

Gdzie kupić Bitcoiny za gotówkę?

 • BitBay
 • BitMarket
 • BitPanda
 • i kilka innych miejsc.

Co musisz wiedzieć kupując BTC?

Czas wynosić się z pierwotnej giełdy

Kupujemy altcoiny

Ważna umiejętność — czytanie wykresów świecowych

Przykład wykresu świecowego

Sprzedaż kryptowalut za gotówkę

 1. Sprzedaż altcoinów na obecnej giełdzie (dostaniesz za nie BTC)
 2. Wysłanie zdobytych Bitcoinów na giełdę obsługującą PLN/EUR/USD
 3. Sprzedaż Bitcoinów na tej drugiej giełdzie
 4. Przelanie otrzymanej gotówki na swoje konto bankowe
 5. Opłacenie podatku dochodowego (ja wiem, że większość ludzi to pomija, ale to nie jest OK)
 1. Od sprzedaży każdej z alternatywnych walut zapłacisz prowizję dla giełdy (np. na Bittrex to będzie 0,25% kwoty operacji)
 2. Za zabranie pieniędzy z giełdy zapłacisz dodatkową opłatę (to nie zawsze występuje — na Bittrex jest to 0,001 BTC czyli prawie 20zł)
 3. Sprzedaż Bitcoinów na drugiej giełdzie (tej obsługującej PLN/EUR/USD) to także konieczność opłaty prowizji
 4. Wysłanie gotówki do banku także często obarczone jest prowizją (to zależy od giełdy)
 5. Od zysku z handlu kryptowalutami zapłacisz 19% podatku dochodowego. (wzór: cena sprzedaży minus cena kupna, razy 0.19). Nie płacisz tego od razu, a jedynie dopisujesz w odpowiedniej rubryce w PIT-37 i przy rozliczeniu być może będziesz musiał dopłacić różnicę podatku.

Moje porady

 1. Mówi się, aby nie trzymać pieniędzy na giełdzie, a trzymać je w prywatnym portfelu. Nie popieram tego podejścia jeśli inwestujesz w altcoiny bardzo niewielkie kwoty. Opłaty za przerzucanie waluty między portfelami (prywatny/giełdowy) pochłoną niemal cały zysk jaki wypracujesz. To podejście ma sens przy poważnych inwestycjach.
 2. Upewnij się, że opłata za wyjście z giełdy jest mniejsza od Twoich zysków jakie wypracowałeś. Jeśli zarobiłeś bardzo mało (czy nawet straciłeś), może warto pozostać na giełdzie odrobinę dłużej, aby wartość Twoich inwestycji odbiła się od dna? (nie zawsze się doczekasz, czasami po prostu zbankrutujesz)
 3. Nie kupuj na górce i w dołku. Kupuj, gdy cena waluty jest w miarę stabilna (choć niska). Kupując na górce, ryzykujesz, że za chwilę spotka Cię tzw. korekta i sporo na tym stracisz. Kupując w dołku, bardzo możliwe, że nie trafiłeś jeszcze na “prawdziwe dno” i ta waluta nadal będzie spadać.
 4. Poczytaj cokolwiek o walucie którą planujesz kupić. Nie rzucaj się na waluty, które po prostu są tanie, albo mają nagły wzrost +300%. Musisz wiedzieć w co wrzucasz pieniądze. Nie polecam inwestowania w walutę o której wiesz absolutne NIC i słyszysz jej nazwę pierwszy raz w życiu ;)
 5. Dywersyfikuj ryzyko. Nie ma czegoś takiego jak ‘pewny altcoin’. Cena każdego może poszybować w górę, jak i uderzyć w podłogę. Rozrzuć więc swoje pieniądze pomiędzy kilka różnych walut. Uśrednione straty i zyski powinny dać Ci jakąś stabilność. Jest nikła szansa na to, że wszystkie altcoiny jednocześnie upadną i żaden nie zyska na wartości.
 6. Inwestuj długoterminowo. Szkoda życia na inwestycje dzienne (kupujesz rano, sprzedajesz wieczorem i masz np. 1–3% zysku).
 7. Unikaj wszelkich ICO (Initial Coin Offering). Nie twierdzę, że wszystkie są scamem, ale inwestycja w te oferty jest wielokrotnie bardziej niebezpieczna niż zwykła gra kryptowalutami na giełdzie (są to monety bez przeszłości i z niewiadomą przyszłością). Bez odpowiedniej edukacji, czytania whitepaperów od developerów itp. nie warto się w to bawić. Jeśli podchodzisz do inwestycji w altcoiny jak do eksperymentu, a nie pomysłu na biznes, to uwierz mi — nie masz czasu na analizę oferty ICO.
 8. Rzuć okiem, jaki ‘market cap’ ma waluta którą planujesz kupić (to tzw. kapitalizacja rynku — iloczyn wydobytych monet i ich wartości rynkowej). Możesz to sprawdzić na stronie Coinmarketcap. Jeśli nie masz czasu na zagłębianie się w analizę altcoinów, to inwestuj tylko w te, które mają cap’a na poziomie minimum 100mln USD.

Zakończenie

Obserwuj mnie na Facebooku

Inne moje teksty

--

--

Człowiek żyjący i nauczający w Internecie. Publicysta, programista, admin. https://mrugalski.pl

Love podcasts or audiobooks? Learn on the go with our new app.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
Jakub ‘unknow’ Mrugalski

Jakub ‘unknow’ Mrugalski

Człowiek żyjący i nauczający w Internecie. Publicysta, programista, admin. https://mrugalski.pl